Calender > Calender Archive

Datumsort icon Plats
Thu 20 Sep 2012 - Sat 22 Sep 2012 3-Day DC Rally for Nuclear Free Future Seeks to Mobilize Election Year Policy Shifts on Nuclear Issues Washington, D.C.
Wed 19 Sep 2012 SKB seminarium om samhällsforskning Stockholm
Mon 27 Aug 2012 MILJÖL - An Inconvenient Truth Stockholm
Fri 24 Aug 2012 - Sun 09 Sep 2012 Anti-nuclear Sailing Trip across the Baltic Sea and activities in Stockholm Around the Baltic Sea
Thu 16 Aug 2012 - Sun 19 Aug 2012 Where is the action?! Klimatsommar Stockholm
Mon 06 Aug 2012 - Mon 13 Aug 2012 Olkiluoto Blockade Camp 6 - 13 August 2012 Olkiluoto, Finland
Mon 06 Aug 2012 Hiroshimadagen Uppsala Uppsala
Mon 06 Aug 2012 Hiroshimadagen Stockholm Stockholm
Fri 03 Aug 2012 Maj Wechselmann - Kärnkraftsolyckan i Japan är inte över! Är kärnkraftsverken i Sverige säkra? Kilafors
Thu 02 Aug 2012 Strålande Framtid? En antikärnkraftskavalkad Gerlesborgsskolan Bohuslän
Thu 02 Aug 2012 Kärnkraftsolyckan i Japan är inte över! Är kärnkraftsverken i Sverige säkra? Näsåker
Sun 29 Jul 2012 - Fri 03 Aug 2012 International Anti-nuclear Network Meeting Döbeln, Germany
Fri 06 Jul 2012 Debatt angående säkerheten på kärnkraftverken kring Östersjön Under Almedalsveckan i Visby Visby
Sun 01 Jul 2012 - Sun 08 Jul 2012 Almedalsveckan 2012 Visby
Thu 28 Jun 2012 - Wed 04 Jul 2012 2nd International Uranium Film Festival for a Global Nuclear-Free Future Rio de Janeiro
Thu 14 Jun 2012 Presentation av den OECD NEA internationella expertgruppens granskningsrapport - Gimo Gimo
Wed 13 Jun 2012 Presentation av den OECD NEA internationella expertgruppens granskningsrapport - Stockholm Stockholm
Wed 30 May 2012 - Fri 01 Jun 2012 Together against nuclear - A three-day International Anti-Nuclear Conference & Camp in Austria Vienna, Austria
Sat 12 May 2012 - Sun 13 May 2012 Forum Scientifique et Citoyen sur la Radioprotection « De Tchernobyl à Fukushima » Genève
Sat 28 Apr 2012 Kärnkraft? Kärnvapen? Vad säger politiker, forskare och artister? Stockholm
Thu 26 Apr 2012 Tjernobyldagen 2012 i Bollnäs Bollnäs
Thu 26 Apr 2012 26th Annual Commemoration of the Chernobyl Nuclear Disaster Everywhere
Wed 25 Apr 2012 Filmvisning: Den mänskliga faktorn. Bi åker till Fukushima. Sundsvall
Wed 25 Apr 2012 SSM: möte om regeringsuppdrag avseende finansieringslag och -förordning Stockholm
Tue 17 Apr 2012 - Thu 19 Apr 2012 Workshop on radiological characterisation for decommissioning Studsvik
Tue 17 Apr 2012 - Tue 15 May 2012 Temakvällar om förnybar energi (fem tisdagar i följd) Karlstad
Mon 16 Apr 2012 Fukushima-katastrofen i hela dess vidd - Filmvisning: Den mänskliga faktorn. Bi åker till Fukushima Gävle
Wed 28 Mar 2012 Kärnavfallsrådet seminarie och studiebesök på Studsvik Studsvik
Wed 28 Mar 2012 Anniversary of the Three Mile Island accident in 1979 Everywhere
Wed 21 Mar 2012 - Thu 22 Mar 2012 InSOTEC Stakeholder Seminar on Socio-Technical Challenges of Long-Term Radioactive Waste Barcelona
Fri 16 Mar 2012 - Sun 18 Mar 2012 Uranium, Health and Environment Bamako, Mali
Thu 15 Mar 2012 Den mänskliga faktorn. Bi åker till Fukushima. Hur gick det med kärnkraftsolyckan i Japan? Är den över? Eller förvärras den? Biografen ZITA, Stockholm
Wed 14 Mar 2012 SKB AB temakväll i Gimo om jordskalv - Mannen som talar med stenar Gimo
Wed 14 Mar 2012 Filmvisning: Den mänskliga faktorn. Bi åker till Fukushima Skara
Wed 14 Mar 2012 Riksdags beslut genom votering om uranbrytningsförbud Riksdagshuset, Stockholm
Sat 10 Mar 2012 - Sun 11 Mar 2012 Ett år efter Fukushima / One Year After Fukushima Everywhere
Sat 10 Mar 2012 Seminarium om kärnvapennedrustning Tyresö Föreningsgård
Thu 08 Mar 2012 - Fri 09 Mar 2012 Global Conference: Nuclear Power For Africa? Cape Town, South Africa
Thu 08 Mar 2012 Ett år efter Fukushima - Uppsalabor mot kärnkraft Uppsala
Wed 07 Mar 2012 - Sat 07 Apr 2012 Dokumentärfilm: Strålningen från Fukushima SVT2 och SVT Play
Tue 06 Mar 2012 Seminarium om Kärnavfallsrådets kunskapslägesrapport 2012 Stockholm
Mon 05 Mar 2012 - Wed 07 Mar 2012 Lärdomar från kärnkraftskatastrofen i Fukushima - En vittnesberättelse från Fukushima Luleå, Skellefteå, Umeå, Stockholm
Mon 05 Mar 2012 - Sat 10 Mar 2012 Vetenskapens värld: Härdsmälta. Rekonstruktion av vad som hände när Fukushima exploderade SVT2 och SVT Play
Sat 03 Mar 2012 - Mon 05 Mar 2012 Online streaming of the film "Into Eternity" Online: World Wide Web
Thu 01 Mar 2012 Manifestation i Stockholm för uranbrytningsförbud inför riksdagsbeslut Utanför riksdagshuset, Stockholm
Wed 29 Feb 2012 Workshop om övervakning av slutförvar för använt kärnbränsle Gimo
Wed 29 Feb 2012 Fukushima - ett år senare Stockholm
Sun 19 Feb 2012 - Tue 20 Mar 2012 SVT Dokument utifrån: Arvet efter Falluja SVT2 och SVT Play
Thu 16 Feb 2012 SKB AB temakväll i Östhammar: Så hanterar andra länder kärnavfallet Östhammar
Wed 15 Feb 2012 - Thu 16 Feb 2012 European Roundtable "Aarhus Convention implementation in the context of a nuclear accident with durable consequences - New challenges after Fukushima" Luxemburg
Sat 11 Feb 2012 Informationsmöte för ett kärnkraftsfritt Bottenviken Luleå
Wed 08 Feb 2012 - Sun 12 Feb 2012 Uppdrag granskning: Branden på Ringhals SVT1 och i SVT Play
Fri 03 Feb 2012 - Sat 04 Feb 2012 Den mänskliga faktorn – Bi åker till Fukushima: en film av Maj Wechselmann Göteborg
Fri 20 Jan 2012 Föredrag: "Kärnkraft i Tyskland och Sverige - varför förhåller vi oss så olika till den moderna teknikens risker?" Malmö
Sat 14 Jan 2012 - Sun 15 Jan 2012 Global Conference for a Nuclear Power Free World Yokohama, Japan
Mon 12 Dec 2011 - Fri 16 Dec 2011 OECD Nuclear Energy Agency:s (NEA:s) expertgrupp utfrågning av SKB om slutförvarsansökan Stockholm / webcast
Sun 11 Dec 2011 URAN: GRUVA - KÄRNKRAFT - VAPEN - AVFALL Malmö
Tue 06 Dec 2011 - Thu 08 Dec 2011 Nuclear Power – Challenges for the Environment, Health, Economy and Legislation Vilnius
Sun 04 Dec 2011 Om bergen faller sönder - En film om uranjakt i de svenska fjällen Östersund
Mon 28 Nov 2011 - Sat 10 Dec 2011 Utställning om slutförvaret på stadsbiblioteket i Uppsala Uppsala
Thu 24 Nov 2011 - Sun 27 Nov 2011 Gorleben Castor Resistance in Germany 2011 Germany
Tue 22 Nov 2011 SKB samrådsmöte om utbyggnad av befintlig slutförvar för kortlivat radioaktivt avfall (SFR) i Forsmark Östhammar
Sat 19 Nov 2011 Stödspelning för de som protesterade mot byggandet av reaktor 3 i Olkiluoto 20 mil öster om Söderhamn Uppsala
Sat 19 Nov 2011 Missbildade barn i Irak - ett krigsbrott? Stockholm
Tue 08 Nov 2011 Europe’s Energy Future - Future European energy plans in view of the recent German decision to run down its nuclear power Stockholm
Thu 13 Oct 2011 International Conference: What Will the Energy System of the Future Look Like? The prospects of nuclear power, energy efficiency and renewables Prague, CZ
Thu 06 Oct 2011 Kärnkraft och kärnvapen – två sidor av samma mynt Stockholm
Wed 05 Oct 2011 SKB inbjudar miljöorganisationer till en genomgång av ansökan om tillstånd enligt miljöbalken till anläggningar i ett sammanhängande system för slutförvaring av använt kärnbränsle och kärnavfall Stockholm
Sun 25 Sep 2011 Stödspelning för de som protesterade mot byggandet av reactor 3 i Olkiluoto 20 mil öster om Söderhamn Ljusdal
Thu 22 Sep 2011 SSM remissmöte ang. SKB AB:s slutförvarsansökan
Thu 08 Sep 2011 Östhammars kommuns seminarium "Säkerhetsanalyser och riskbedömningar - Tema: Titta framåt - titta bakåt" Östhammar
Thu 01 Sep 2011 Östhammars kommuns seminarium "Buffert & återfyllnad i slutförvaret av använt kärnbränsle" Östhammar
Tue 30 Aug 2011 SKB temakväll med Hans Blix: 25 år sedan Tjernobylkatastrofen. Sex månader sedan tsunamin i Japan. Världen har många miljöproblem att lösa. Det radioaktiva avfallet är ett av dem. Öregrund
Sat 20 Aug 2011 Blockera Olkiluoto! Lördag 20 augusti 2011 Olkiluoto, Finland
Sun 03 Jul 2011 - Sun 10 Jul 2011 Almedalsveckan 2011 Visby, Gotland
Wed 29 Jun 2011 - Sun 03 Jul 2011 Tällberg Forum i Sigtuna Sigtuna
Tue 28 Jun 2011 - Wed 29 Jun 2011 First ENSREG Nuclear Safety Conference - Brussels, 28/29 June 2011 Brussels, Belgium
Thu 16 Jun 2011 - Mon 20 Jun 2011 Klimatsommar Göteborg - Omställning för klimaträttvisa Lexby hemvärnsgård, Partille. utanför Göteborg
Thu 16 Jun 2011 The Toxicity of DU and the Road to a Global Ban Stockholm
Wed 15 Jun 2011 Kärnavfallsrådets symposium: Kunskapsläget om bentonit i buffert och återfyllning Oskarshamn
Tue 14 Jun 2011 - Wed 15 Jun 2011 Det Baltiska atomkraftverket: aktuella säkerhetskravs efterlevnad St Petersborg
Fri 10 Jun 2011 Efter Fukushima: Vad vet vi om strålningsrisker och hur kommunicerar man kunskapsläget? Stockholm
Sat 21 May 2011 - Sat 28 May 2011 1st International World Uranium Film Festival Rio de Janeiro, 21-28 May 2011 Rio de Janeiro, Brazil
Thu 19 May 2011 Östhammars kommuns seminarieserie: Seminarium 3 - Långa tidsperspektiv - beslut för framtida generationer Gimo
Wed 18 May 2011 SSM Pressinbjudan: Internationell expertgrupp granskar det svenska slutförvaret Stockholm
Mon 16 May 2011 Energy Seminar - The future for nuclear power after Fukushima Stockholm
Thu 12 May 2011 Kärnavfallsrådets rådsmöte, med en öppen seminariedel om miljödomstolens hantering av SKB:s ansökan Stockholm
Tue 10 May 2011 MKG/Oss Seminarieserie: Slutförvaret – hur kommer granskningen och prövningen att gå till? Östhammar
Mon 09 May 2011 Filmkväll och samtal: Varför inte kärnkraft? Uppsala
Wed 04 May 2011 Naturskyddsföreningens kärnkraftseminarium "Efter Tjernobyl, Forsmark och Fukushima" Stockholm
Wed 04 May 2011 - Fri 06 May 2011 OECD Nuclear Energy Agency (NEA) Forum on Stakeholder Confidence Gimo
Tue 03 May 2011 - Wed 04 May 2011 Svensk Kärnbränslehantering ABs Konferens ”Stockholm Spring Talks" Stockholm
Sun 01 May 2011 Radioaktiva vargar (film) SVT Kunskapskanalen kl.17
Sun 01 May 2011 Ljudmilas röst (film) SVT Kunskapskanalen kl.10
Tue 26 Apr 2011 Aktiviteter på Tjernobyl-dagen 2011 Sverige
Tue 26 Apr 2011 MKG/Oss Seminarieserie: Slutförvaret – finns alternativa platser och metoder? Östhammar
Thu 07 Apr 2011 Östhammars kommuns seminarieserie: Internationell utblick - gemensamma beslut Gimo
Tue 05 Apr 2011 MKG/Oss Seminarieserie: Slutförvaret – fungerar de skyddande barriärerna? Östhammar
Tue 05 Apr 2011 Dokumentärfilmen Into Eternity visas i Malmö Malmö
Thu 31 Mar 2011 Östhammars kommuns referensgrupp: SKB om Ansökan Östhammar